Misir’dan Kenan’a

From Egypt to Canaan

Kaygili Canlar ve Genç Imanlilar için bir Kitap
Yazan
Walter Thomas Prideaux Wolston, M.D.
 (1840-1917)

Önsöz.

Bu küçük kitaba verilen ad, Boaz’in Beytlehem’deki orakçilarina basak devsiren genç Ruth ile ilgili vermis oldugu buyruktan esinlenmistir:”Hatta onun için demetlerden basak ayirip yere birakin da devsirsin. Sakin onu azarlamayin.”(Rut 2:16).

Sonra Rut hakkinda su sözler kaydedilmistir, “Böylece Rut aksama kadar tarlada basak devsirdi. Devsirdigi basaklari dövünce bir efa (yaklasik 14.7 kg.) kadar arpasi oldu.” Rut, basak devsirdigi zaman bilgece davrandi; eve yalnizca dövülen basaklari götürdü; samani tarlada birakti. Ben de okuyucularimdan ayni seyi yapmalarini rica ediyorum.

Çok çesitli kosullar altinda bulunan ve bazilari bir çeyrek yüz yil önce ve digerleri daha yakin tarihlerde yasamis olan Hiristiyan topluluklarina yazilmis olan bu sözler, onlari isiten bazi kisiler tarafindan kisaca kaydedildiler ve bu notlar yeniden gözden geçirildi.

Yazar, her “avuç içinde” pek çok saman bulundugunun çok iyi farkindadir, ama sikinti çeken bir arastirmaciya yardim etmek, düsmüs ve mutsuz birini iyilestirmek, zayif bir imanliyi tesvik ederek neselendirmek ya da bir kardesi canlandirmak için Tanri’nin degerli gerçeginin altin arpasindan yeterli miktarda mevcut oldugu takdirde, hedefine ulasmis olacaktir.

Bu kitap, dua araciligi ile “Hasat Rabbinin” sevecen ilgisine adanmistir.

W.T.P.Wolston
46 Charlotte Square,
Edinburgh, Scotland
16 Aralik 1898.